czwartek, 19 marca 2015

Test czytania ze zrozumieniem


Przeczytaj uważnie fragment powieści Zbigniewa Nienackiego ,,Pan Samochodzik i templariusze”, a następnie odpowiedz na pytania związane z tekstem. Wracaj do tekstu często, abyś odpowiedział poprawnie. Powodzenia! 

„Było to na początku XII wieku- opowiadałem.- W czasach gdy w wyniku znanych wam  z historii słynnych wypraw krzyżowych powstało w Palestynie tak zwane Królestwo Jerozolimskie powołane do obrony grobu Chrystusa. Państwa chrześcijańskie w Ziemi Świętej ciągle jednak cierpiały na brak ludzi, gdyż krzyżowcy, rekrutujący się z rycerzy ochotników, po odbyciu krucjaty zazwyczaj wracali do swoich ojczystych krajów w Europie. Muzułmanom niekiedy nie miał kto stawić czoła i wówczas to, w czasie takiego właśnie niespodziewanego napadu muzułmanów, do walki z nimi wystąpili także zakonnicy opiekujący się w Jerozolimie szpitalem Św. Jana. Muzułmanów odparto, ale zakonnicy na wszelki wypadek nie rozstawali się już z mieczami, byli jednocześnie zakonnikami i rycerzami. I tak zrodził się pierwszy na świecie zakon rycerski szpitalników Św. Jana, czyli, jak ich nazywano: joannitów. Oprócz opieki nad szpitalem zajęli się oni odprowadzaniem pielgrzymów z portów do miejsc świętych i ochroną ich przed napaściami  Saracenów.
Wkrótce, bo już w roku 1118, powstał inny zakon rycerski o podobnym charakterze. Król jerozolimski Baldwin II przeznaczył nowemu zakonowi na miejsce zamieszkania budynek w pobliżu ruin świątyni Salomona. Świątynia po łacinie nazywa się templum i stąd, od nazwy miejsca zamieszkania, ów zakon rycerski otrzymał nazwę templariuszy. W niedługim czasie liczba zakonnych rycerzy znacznie wzrosła, a liczne przywileje i majątki, jakie otrzymali od papieża Innocentego II i jego następców, przyczyniły się do wzrostu ich potęgi. Trzeba bowiem wiedzieć, że na obronę Ziemi Świętej łożyła niemal cała chrześcijańska Europa i wiele sum na ten cel zebranych trafiło do templariuszy. Oprócz normalnych zakonnych ślubów, a więc ślubu posłuszeństwa, czystości i ubóstwa,  rycerze zakonni musieli także przyjmować obowiązek walki z muzułmanami. Wstąpić zaś do zakonu templariuszy mógł tylko człowiek pochodzący ze stanu rycerskiego, z małżeństwa prawego, stanu wolnego, wolny od zarzutu ciężkiego przestępstwa, a także człowiek nieułomny, jako że zakonników czekała walka. Bracia zakonni, czyli rycerze zakonu templariuszy, nosili białe płaszcze z czerwonym ośmiokątnym krzyżem. Chorągiew zakonna była czarno- biała. Wypisana na niej została dewiza: Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini Tuo da gloriam, co znaczy: Nie dla nas, Panie, nie dla nas, lecz dla chwały Twego imienia. [...]
Dla tych, którzy walczyli o Ziemię Świętą, płynęły szczodrze pieniądze, a także przywileje, które nadawali im papieże, królowie i książęta, aby zakon był dostatecznie bogaty i mógł sprostać zadaniom walki z muzułmanami. W XIII wieku templariusze bardzo rozprzestrzenili się na Bliskim Wschodzie. Mieli swoje posiadłości i zamki również na Półwyspach Apenińskim i Pirenejskim, w Brytanii, Irlandii, Niemczech, we Francji, Czechach, Austrii, na Morawach, a także w Polsce, dokąd w 1156 roku, po powrocie z wyprawy krzyżowej, sprowadził templariuszy książę Henryk Sandomierski. Templariusze bogacili się nie tylko dzięki nadaniom, ale także zajmując się przewozem pielgrzymów do Palestyny i przesyłką ich pieniędzy. W ten sposób podejmowali oni wielkie operacje bankowe i znakomicie zarabiali. W XIII wieku templariusze nagromadzili ogromne bogactwa, które tylko w części wydatkowali na walkę o Ziemię Świętą, dokąd posyłali rycerzy własnych i najemnych. Resztę swych dochodów używali na dostatnie życie na Zachodzie, a także na prowadzenie własnej polityki, czym budzili nienawiść i strach u ówczesnych władców. Wyobraźcie sobie bowiem organizację posiadającą swych ludzi i swe siedziby niemal we wszystkich krajach chrześcijańskiej Europy. Organizację liczną a bogatą, mającą wszędzie ogromne wpływy i stosunki, własną sieć szpiegowską. Za pomocą bogactw, tajnych informacji, sieci intryg i spisków starali się wpływać na przebieg wypadków politycznych w poszczególnych krajach. Te ich tajne zamysły wymagały oczywiście tajnych środków. Templariusze stali się mistrzami w układaniu szyfrów, którymi się porozumiewali. Zamki ich pełne były tajemnych przejść, skrytek, zapadni, przemyślnych mechanizmów otwierających i zamykających drzwi do podziemnych przejść. Nie dziwcie się więc, że choć znane są dokumenty wskazujące domniemane miejsce ukrycia legendarnych bogactw zakonu, nikt jeszcze nie trafił do skarbca templariuszy. A skarbiec i zawarte w nim przeogromne bogactwa były faktem niezbitym.”
                                               Z. Nienacki: „Pan Samochodzik i templariusze”

1.      Do czego powołano Królestwo Jerozolimskie w Palestynie?

....................................................................................................................
.................................................................................................................... 1 pkt.
                                                                                                                                                   
2.      Państwa chrześcijańskie w Ziemi Świętej ciągle cierpiały na brak ludzi, gdyż:
a)      brak było ochotników
b)      krzyżowcy po odbyciu krucjaty wracali do swych krajów ojczystych
c)      krzyżowcy, rekrutujący się z rycerzy ochotników, umierali na dżumę.
                                                                                                          1pkt.                                                                                                  
3.      Jak powstał zakon joannitów?
................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................        3 pkt
4.      Jakie zadania wykonywali rycerze zakonu joannitów?
a).....................................................................................................................
b) ....................................................................................................................
c) ....................................................................................................................   3 pkt.
5.      Skąd wzięła się nazwa zakonu templariuszy?
...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................  2 pkt.                                                                                                                     
6.      Wymień dwa śluby, jakie musieli złożyć rycerze zakonni:
a)....................................................................................................................
b) ....................................................................................................................  2 pkt.
7.      Wymień dwa warunki, które musiał spełnić człowiek chcący wstąpić do zakonu templariuszy:
a)      ....................................................................................................
b)      ....................................................................................................   2 pkt.
8.      Dlaczego zakon templariuszy był bardzo bogaty?
a)      Przywileje i majątki, jakie templariusze otrzymali od papieża Innocentego II i jego następców, przyczyniły się do wzrostu potęgi zakonu.
b)      Na obronę Ziemi Świętej łożyła niemal cała chrześcijańska Europa i wiele sum na ten cel zebranych trafiło do templariuszy.
c)      Prawdziwa jest odpowiedź a) i b).                                               1 pkt.
9.      Jak bogacili się templariusze?
a)      zajmowali się przewozem pielgrzymów do Europy
b)      zajmowali się przewozem pielgrzymów do Palestyny i przesyłką ich pieniędzy
c)      zajmowali się przewozem muzułmanów z Bliskiego Wschodu na Półwysep Pirenejski                                                                      1 pkt.
10.  Dlaczego templariusze budzili nienawiść i strach ówczesnych władców?
a)....................................................................................................................
b) .................................................................................................................... 2 pkt.
11.  Jak templariusze starali się wpływać na przebieg wypadków politycznych
w poszczególnych krajach?
a)....................................................................................................................
b) ....................................................................................................................
c) ....................................................................................................................  3 pkt
12.  W czym templariusze stali się mistrzami?
.............................................................................................................................................................................................................................................................  1 pkt.
13.  Z czego słynęły zamki templariuszy?
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................          2 pkt.

                                                                                              Razem: 24 pkt.  


                                                




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz